„Polski Ład” a ulga rehabilitacyjna 2022 na pieluchy i pieluchomajtki – co się zmienia?

Ulga rehabilitacyjna w 2022 r. nadaje podatnikom z niepełnosprawnością oraz podatnikom mającym osoby z niepełnosprawnością na utrzymaniu prawo do odliczenia od dochodu wydatków, jakie ponoszone są m.in. na pieluchy, pieluchomajtki i inne wyroby chłonne. Na jakich zasadach można dokonać odliczenia?

Jakie wydatki można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Ulga rehabilitacyjna pozwala na odliczenie określonych wydatków ponoszonych w związku z niepełnosprawnością.

Podatnicy mogą odliczać wydatki na:

  • Kupno, wynajęcie lub naprawienie wyrobów medycznych, które zostały wymienione w wykazie wyrobów medycznych przygotowanym na podstawie art. 38 ust. 4 Ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, a także wyposażenia, które pozwala na używanie wyrobów medycznych według ich przewidzianego zastosowania.
  • Pobyt opiekuna osoby z niepełnosprawnością, która została zaliczona do I grupy inwalidztwa, oraz dzieci z niepełnosprawnością do lat 16, które przebywają z osobą niepełnosprawną na turnusie rehabilitacyjnym, zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego lub rehabilitacji leczniczej. Odliczeniu podlegają także płatności za przejazdy środkami transportu publicznego związane z pobytem.
  • Zabiegi rehabilitacyjne i leczniczo-rehabilitacyjne.
  • Przewóz osoby z niepełnosprawnością oraz dzieci z niepełnosprawnością do lat 16 bez względu na cel. Dotychczas można było odliczać wyłącznie przewóz w związku z niezbędnymi zabiegami leczniczo-rehabilitacyjnymi.

Ulga rehabilitacyjna na pieluchy i pieluchomajtki

Osoby z niepełnosprawnością, które korzystają z wyrobów chłonnych, mają możliwość odliczenia swoich wydatków w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Z ulgi rehabilitacyjnej mogą skorzystać podatnicy, którzy kupują wyroby chłonne, na przykład:
- Pieluchomajtki,
- Pieluchy anatomiczne,
- Wkłady anatomiczne,
- Majtki chłonne,
- Podkłady chłonne.

Zgodnie z najnowszymi przepisami ulga rehabilitacyjna dotyczy wydatków w kwocie do 2 280 zł w roku podatkowym. Wobec tego wtedy, gdy podatnik zakupi wyroby na wyższą kwotę, nie ma on możliwości wykonania odliczenia, ponieważ limitowane jest ono tylko do kwoty 2 280 zł.

Jednocześnie osoby, które chciałyby skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej, muszą pamiętać o uzyskaniu faktur imiennych na wyroby medyczne. Muszą być one wystawione na podatnika z niepełnosprawnością lub też na podatnika, która ma osobę z niepełnosprawnością na utrzymaniu.

Osoby, które są długotrwale niepełnosprawne, muszą także liczyć się z dodatkowym ograniczeniem. W ich przypadku ulga rehabilitacyjna będzie możliwa do zastosowania wyłącznie wtedy, gdy wyroby nie zostały zakupione w ramach dofinansowania ze środków:
- Zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych,
- Zakładowego funduszu aktywności,
- Zakładowego funduszu świadczeń socjalnych,
- Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych,
- Narodowego Funduszu Zdrowia.

Z ulgi nie można też skorzystać, gdy środki zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Jeżeli poniesione wydatki były częściowo dofinansowane z powyższych funduszy, w takiej sytuacji istnieje możliwość odliczenia różnicy pomiędzy wydatkami a kwotą dofinansowaną albo zwróconą podatnikowi.

Ulga rehabilitacyjna – kto może z niej skorzystać?

Ulga rehabilitacyjna jest przeznaczona dla podatników z niepełnosprawnością oraz dla podatników, którzy sprawują opiekę nad osobą z niepełnosprawnością.

Odliczenie dostępne jest na poniższe osoby:
- Współmałżonek,
- Rodzice – podatnika lub jego współmałżonka,
- Dzieci – własne, przysposobione oraz obce, które zostały przyjęte na wychowanie,
- Pasierbowie,
- Rodzeństwo,
- Ojczym, macocha,
- Zięciowie, synowe.

Przy wyznaczaniu prawa do ulgi rehabilitacyjnej konieczne jest też ustalenie dochodów osoby z niepełnosprawnością. Zgodnie z przepisami nie mogą być one wyższe od dwunastokrotności kwoty renty socjalnej, która została wyznaczona w Ustawie z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej, dla wysokości w grudniu roku podatkowego.

Za dochody osoby z niepełnosprawnością nie są uznawane alimenty na rzecz dzieci, zasiłek pielęgnacyjny oraz świadczenia uzupełniające.

Komentarze (0)

Tego wpisu jeszcze nikt nie skomentował

Odpowiadasz na komentarz

Zadaj pytanie lub dodaj komentarz

Produkty powiązane

Seni Optima Quatro...
Refundacja NFZ

Seni Optima Quatro pieluchomajtki dla dorosłych z pasem biodrowym

37,20 zł
Wysyłka w 48h

Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika ze specjalistą. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować ze specjalistą. W artykule mogły zostać wymienione produkty medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją i etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż wyroby medyczne, o których możemy wspominać mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Artykuł ma wyłącznie cel informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Loading...