Choroby ginekologiczne: upławy. Jakie są ich przyczyny, objawy i jak je leczyć?

Upławy są jednym z najczęstszych objawów schorzeń ginekologicznych. Co warto o nich wiedzieć? W jakiej sytuacji zgłosić się do lekarza?

Upławy – co to jest?

Upławy to ogólna nazwa opisująca wydzielinę z pochwy. W przeciwieństwie do fizjologicznego śluzu, który zmienia się podczas cyklu miesiączkowego, upławy mogą wskazywać na różne schorzenia ginekologiczne.

Jakie są objawy upławów?

Główne objawy wskazujące na upławy to:
• Wydzielina z pochwy o zróżnicowanej ilości i konsystencji, na przykład śluzowana, serowata, pienista,
• Zmieniony kolor wydzieliny, na przykład są to białe, szare, żółte, zielone, podbarwione krwią czy brązowe upławy,
Nieprzyjemny zapach, na przykład rybi lub kwaśny,
• Zaczerwienienie, pieczenie i obrzęk sromu,
Ból podczas oddawania moczu,
• Ból podczas stosunku.

Jakie są przyczyny upławów?

W przebiegu dolegliwości takich jak choroby ginekologiczne upławy mogą mieć zróżnicowane przyczyny. Najczęściej są to:

Zakażenie bakteryjne
Zazwyczaj za upławy odpowiedzialne są zakażenia bakteryjne, gdy dochodzi do zakłócenia równowagi flory bakteryjnej w pochwie. Zwykle infekcjom bakteryjnym towarzyszy wydzielina o rybim zapachu.

Zakażenie grzybicze
Drugą popularną przyczyną upławów są infekcje wywołane przez grzyby, najczęściej przez drożdżaki candida. Upławy mają wtedy głównie kolor biały i serowaty charakter, a także towarzyszy im świąd.

Zakażenie wirusowe
Za upławy mogą być odpowiedzialne infekcje wirusowe, na przykład wywołane przez wirus HPV powodujący opryszczkę narządów płciowych.

Infekcja przenoszona drogą płciową
Upławy mogą wywołać chlamydia, rzeżączka czy rzęsistkowica. Często ich objawem są zielone czy żółte upławy, którym towarzyszy nieprzyjemny zapach.

Zaburzenia hormonalne
Gdy pojawiają się zaburzenia równowagi hormonalnej, często zauważyć można wtedy upławy, na przykład w okresie menopauzy, ciąży, podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej czy na skutek chorób układu wydzielniczego.

Reakcja alergiczna
Warto też pamiętać, że upławy mogą być efektem alergii, na przykład na nowe kosmetyki, środki do prania, podpaski, tampony, wkładki higieniczne albo prezerwatywy.

Ciało obce w pochwie
Upławy mogą nasilać się wtedy, gdy w pochwie znajduje się ciało obce, na przykład zapomniany tampon.

Upławy – kiedy udać się do lekarza?

Upławy są objawem, który warto skonsultować z lekarzem ginekologiem, ponieważ nie zawsze można leczyć je z użyciem domowych sposobów. Badanie lekarskie jest konieczne, by określić charakter dolegliwości i rozpocząć jej skuteczne leczenie.

Należy zgłosić się do ginekologa w poniższych przypadkach:
• Gdy upławy są uporczywe i nawracają,
• Jeśli towarzyszą im inne objawy, takie jak dyskomfort, ból, gorączka,
• Jeśli pojawia się podejrzenie infekcji przenoszonej drogą płciową.

Zobacz: Wkładki urologiczne i podpaski na nietrzymanie moczu

Jak leczyć upławy?

Leczenie upławów zależne jest głównie od ich przyczyny, co pozwoli na uzyskanie szybkich rezultatów.

Najczęściej stosowane są w tym celu:
Leki przeciwgrzybicze – w przypadku infekcji wywołanych przez grzyby. Stosowane są głównie środki miejscowe, takie jak globulki, maści, a niekiedy doustne środki przeciwgrzybicze.
Antybiotyki – używane w przypadku infekcji wywołanych przez bakterie. Stosowane są antybiotyki miejscowe oraz ogólnoustrojowe dobierane zależnie od charakteru infekcji.
Probiotyki – stosowane dopochwowo albo doustnie pozwalają na odbudowanie flory bakteryjnej pochwy. Często zalecane po stosowaniu innych leków.
Leki hormonalne – przepisywane są przez lekarza wtedy, gdy przyczyna dolegliwości leży w zaburzeniach hormonów.
Napary ziołowe – jako domowa metoda na upławy zastosować można również nasiadówki oraz płukanie pochwy naparami ziołowymi, na przykład z rumianku albo kory dębu.
Prawidłowa higiena – należy również pamiętać o tym, by dbać regularnie o higienę intymną i stosować delikatne środki myjące. Zaleca się też korzystać z bielizny z naturalnych materiałów.

Niektóre z powyższych środków można zakupić w aptekach bez recepty. Jeśli jednak nawet po ich zastosowaniu objawy się utrzymują albo nawracają, konieczna będzie wizyta u lekarza ginekologa.

Podsumowując, warto pamiętać, że upławy mogą być objawem poważnych schorzeń i wymagają konsultacji lekarskiej.

Produkty powiązane

Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika ze specjalistą. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować ze specjalistą. W artykule mogły zostać wymienione produkty medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją i etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż wyroby medyczne, o których możemy wspominać mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Artykuł ma wyłącznie cel informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Loading...