Fraud Blocker
Co oznacza pieczenie przy oddawaniu moczu?

Podczas oddawania moczu mogą pojawić się różne nieprzyjemne objawy. Jednym z najczęściej występujących jest uczucie pieczenia. Co ono oznacza?

Pieczenie przy oddawaniu moczu – co oznacza?

Uczcie pieczenia w trakcie oddawania moczu może dotykać zarówno kobiet, jak i mężczyzn w różnym wieku. Najczęściej jest ono objawem rozwijającej się choroby i wymaga konsultacji z lekarzem w celu diagnostyki oraz rozpoczęcia leczenia.

Gdy pojawia się pieczenie przy oddawaniu moczu, często towarzyszą mu także inne objawy, na przykład są to:
- Częstomocz – częste oddawanie moczu,
- Skąpomocz – oddawanie mniejszych ilości moczu,
- Uczucie parcia na pęcherz moczowy, nawet gdy nie jest on pełny,
- Nietrzymanie moczu – mimowolne popuszczanie moczu,
- Ból w trakcie oddawania moczu.

Jakie są przyczyny pieczenia przy oddawaniu moczu?

Pieczenie przy oddawaniu moczu może pojawiać się w poniższych przypadkach zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet:

Infekcje dróg moczowych
Najczęściej pieczenie odczuwane w trakcie oddawania moczu jest konsekwencją infekcji dróg moczowych, która może być wywołana przez różne rodzaje bakterii, na przykład chlamydie, rzeżączkę, mikoplazmy.

Stosowanie wybranych leków
Niektóre z leków mogą powodować pojawienie się nieprzyjemnego uczucia pieczenia podczas oddawania moczu, na przykład mogą być to leki moczopędne.

Kamica nerkowa
Większa częstotliwość oddawania moczu albo przeciwnie, jego zmniejszenie, a także pieczenie w okolicy cewki moczowej mogą świadczyć o kamicy nerkowej.

Cukrzyca
Nieprawidłowe stężenie cukru we krwi sprzyja pojawianiu się infekcji układu moczowego, którym może towarzyszyć pieczenie cewki moczowej.

Pęcherz nadreaktywny
To dolegliwość, w której dochodzi do nasilonego uczucia oddawania moczu odczuwanego jako parcie na pęcherz, częstomoczu oraz nykturii – częstszego oddawania moczu w nocy. Dolegliwość ta ma podłoże neurologiczne.

Nieodpowiednia higiena
Jedną z przyczyn pojawienia się pieczenia w trakcie oddawania moczu jest również niewystarczająca higiena, na przykład zbyt rzadkie mycie okolic intymnych czy stosowanie do tego celu drażniących produktów kosmetycznych, takich jak zwykłe mydła.

Reakcje alergiczne
Pieczenie cewki moczowej może pojawić się również na skutek reakcji alergicznej, na przykład po zastosowaniu nowego kosmetyku do higieny intymnej czy płynu do prania.

Urazy
Do pojawienia się pieczenia cewki moczowej może dochodzić na skutek urazów tego narządu, na przykład podczas uprawiania sportów, seksu.

Wady anatomiczne
Wyższe ryzyko dolegliwości pojawia się u osób, u których cewka moczowa ma nieprawidłową budowę, na przykład jest zawężona.

Przyczyny pieczenia podczas oddawania moczu u mężczyzn

Do pieczenia podczas oddawania moczu u mężczyzn może dochodzić na skutek poniższych dolegliwości:

Zapalenie żołędzi członka
W tym przypadku dochodzi do zapalenia tej części członka, głównie na skutek zakażeń bakteryjnych, nieprawidłowej higieny, reakcji alergicznych albo doznanych urazów. Często zapaleniu żołędzi członka towarzyszą bolesność, swędzenie, nieprzyjemny zapach.

Łagodny przerost prostaty
Dolegliwość ta dotyka wielu mężczyzn i powoduje ona głównie objawy odczuwane w trakcie oddawania moczu, na przykład pieczenie, ból, nocne oddawanie moczu – nykturię, problemy w rozpoczęciu oddawania moczu.

Zapalenie prostaty
Kolejną przyczyną pojawiania się pieczenia cewki moczowej jest zapalenie gruczołu krokowego, na przykład wywołane infekcją bakteryjną, zmianami hormonalnymi.

Zapalenie jąder i najądrzy
Pojawienie się problemów w trakcie oddawania moczu może świadczyć również o zapaleniu jąder i najądrzy. Towarzyszy im uczucie bólu, powiększenia, stwardnienia jąder, zaczerwienienie moszny.

Przyczyny pieczenia podczas oddawania moczu u kobiet

Z kolei u kobiet pieczenie przy oddawaniu moczu może świadczyć o poniższych dolegliwościach:

Infekcje pochwy i sromu
Często u kobiet dochodzi do przenoszenia się infekcji intymnych na układ moczowy przy zakażeniu różnymi drobnoustrojami.

Należy pamiętać, że w razie pojawienia się powyższych objawów należy udać się do lekarza w celu wykonania diagnostyki i rozpoczęcia leczenia.

Produkty powiązane

Dailee Slip Premium Maxi...
Refundacja NFZ

Dailee Slip Premium Maxi pieluchy dla dorosłych na noc

91,80 zł

3.06zł / 1 szt.

Dostępność:

Ostatnie sztuki w magazynie
iD Slip Super...
Refundacja NFZ

iD Slip Super pieluchomajtki dla seniora rzepy

36,96 zł

2.64zł / 1 szt.

Dostępność:

Wysyłka w 48h
MoliCare Premium Elastic...
Refundacja NFZ

MoliCare Premium Elastic 10K pieluchy dla dorosłych na rzepy

69,02 zł

4.93zł / 1 szt.

Dostępność:

Wysyłka w 48h
Seni Optima Plus pieluchy z...
Refundacja NFZ

Seni Optima Plus pieluchy z regulowanym pasem biodrowym

30,70 zł

3.07zł / 1 szt.

Dostępność:

Ostatnie sztuki w magazynie

Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika ze specjalistą. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować ze specjalistą. W artykule mogły zostać wymienione produkty medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją i etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż wyroby medyczne, o których możemy wspominać mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Artykuł ma wyłącznie cel informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Loading...