Neurologiczne przyczyny nietrzymania moczu

 Nowe zasady refundacji od 1.12.2021- pieluchomajtki

Zadaniem pęcherza moczowego jest gromadzenie i umożliwienie usuwania z organizmu moczu. Zdolność kontrolowania potrzeb fizjologicznych osiągamy w okolicach drugiego roku życia, jednakże może to zostać zaburzone w wyniku rozmaitych chorób neurologicznych. W wyniku tego typu schorzeń utrzymanie moczu lub jego wydalenie może się okazać dla chorego niemożliwe. Niestety, następstwa tego mogą być bardzo niebezpieczne - między innymi mocz może cofnąć się do nerek.

Nietrzymanie moczu przyczyny neurologiczne

Kłopoty z oddawaniem moczu związane z przyczynami neurologicznymi mogą być związane z uszkodzeniami mózgu, obwodowego układu nerwowego bądź rdzenia kręgowego. Tego typu problemy mogą być widoczne już w dzieciństwie i wynikać z różnych chorób wrodzonych - między innymi dziecięcego porażenia mózgowego czy niedorozwoju kości krzyżowej.

Wśród neurologicznych przyczyn powodujących kłopoty z układem moczowym można wyróżnić schorzenia degenerujące, które prowadzą do stopniowego rozwoju dysfunkcji i cyklicznego pogarszania funkcjonowania pęcherza (przykładowo demencja starcza) oraz przyczyny, które powodują nagłe i trwałe upośledzenie funkcji wydalniczych: na przykład udar czy mechaniczne urazy rdzenia kręgowego. Różnego rodzaju choroby neurologiczne mężczyźni przechodzą nieco rzadziej niż kobiety, jednak nie są to duże różnice.

Czym objawia się nietrzymanie moczu?

Kłopoty z trzymaniem moczu są niezwykle nieprzyjemną dolegliwością, która może prowadzić do poczucia upokorzenia i pogorszenia samooceny. Nietrzymanie moczu u kobiet może być wyjątkowo niebezpieczne, gdyż bez odpowiedniej dbałości o higienę intymną (co w przypadku inkontynencji może być naprawdę trudne) - często prowadzi do cyklicznych epizodów zakażeń bakteryjnych układu moczowego.

Przeczytaj na naszym blogu: Jak wzmocnić mięśnie Kegla u mężczyzn?

Kłopoty z opróżnianiem pęcherza mogą objawiać się dwojako: albo w formie nietrzymania moczu, albo zupełnie odwrotnie: problemów z oddaniem go. Niestety, każda forma znacząco wpływa na pogorszenie jakości życia chorego i prowadzi nie tylko do problemów zdrowotnych w sferze fizycznej, ale także psychicznej: wywołując poczucie niepewności oraz obniżoną samoocenę.

Neurologiczne podłoże nietrzymania moczu - formy leczenia

To, jakie działania zostaną podjęte w zakresie radzenia sobie z kłopotami z inkontynacją zależy w dużej mierze od podłoża problemu. W większości przypadków wykorzystuje się formy niefarmakologiczne - między innymi treningi mięśni dna miednicy lub stymulację neuromięśniową. W kłopotach o znacznym nasileniu stosuje się także leki, które wspomagają pacjenta. Niekiedy konieczne jest również operacyjne rozwiązanie kłopotów lub stosowanie specjalnych implantów.

Jeśli kompletne poradzenie sobie z problemem nie jest możliwe lub wymaga czasu, warto zapewnić choremu komfort. Takim rozwiązaniem mogą być specjalne, damskie lub męskie wkładki urologiczne lub - w przypadku szczególnie nasilonych objawów - pieluchomajtki. Na szczęście, nowoczesne środki higieniczne pozwalają na zachowanie dużej dyskrecji, a przy tym poprawiają samopoczucie chorego.

Komentarze (0)

Tego wpisu jeszcze nikt nie skomentował

Odpowiadasz na komentarz

Zadaj pytanie lub dodaj komentarz

Produkty powiązane

iD Pants Normal majtki...
Refundacja NFZ

iD Pants Normal majtki chłonne na nietrzymanie moczu

32,90 zł
Wysyłka w 48h
iD Slip Super...
Refundacja NFZ

iD Slip Super pieluchomajtki dla seniora rzepy

84,56 zł
Wysyłka w 48h

Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika ze specjalistą. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować ze specjalistą. W artykule mogły zostać wymienione produkty medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją i etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż wyroby medyczne, o których możemy wspominać mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Artykuł ma wyłącznie cel informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Loading...