Fraud Blocker
Uczucie pełnego pęcherza. Co je wywołuje? Jak wytrzymać z pełnym pęcherzem?

Parcie na pęcherz – co to jest?

Uczucie określane jako parcie na pęcherz, parcie na mocz czy uczucie pełnego pęcherza to fizjologiczna reakcja pojawiająca się wtedy, gdy w pęcherzu moczowym znajduje się duża ilość moczu. Uczucie to powstaje na skutek rozciągania się ścian pęcherza i zanika po jego opróżnieniu.

Zdarza się jednak, że parcie na pęcherz jest odczuwane stale, co najczęściej świadczy o dolegliwościach ze strony układu moczowego. Mogą towarzyszyć mu też inne dolegliwości, między innymi bóle podbrzusza, lędźwi, pieczenie w trakcie oddawania moczu, swędzenie okolic cewki moczowej, nietrzymanie moczu, gorączka.

Stałe uczucie pełnego pęcherza – przyczyny

Wśród głównych przyczyn bolesnego parcia na mocz znajdują się poniższe:
- Zakażenia układu moczowego (ZUM) – najczęściej wywołane przez nadmierne namnażanie się bakterii, rzadziej grzybów.
- Przerost gruczołu krokowego – poza ZUM jest to jedna z głównych przyczyn parcia na mocz u mężczyzn. Przerost gruczołu krokowego, czyli stercza, prostaty najczęściej pojawia się u mężczyzn starszych. Prostata uciska wtedy cewkę i pęcherz, powodując uczucie parcia na mocz, niepełnego opróżnienia pęcherza i jednocześnie oddawanie małych ilości moczu.
- Kamica nerkowa – bolesne parcie na mocz może być objawem kolki nerkowej. Często towarzyszy mu także krwiomocz, czyli krew w moczu.
- Zespół pęcherza nadreaktywnego, czyli nadreaktywny pęcherz – dolegliwość związana z nieprawidłowym działaniem nerwów układu moczowego, może towarzyszyć zapaleniom, kamicy nerkowej, nowotworom dróg moczowych.
- Cukrzyca – w przebiegu cukrzycy dochodzi do częstomoczu, czyli oddawania dużych ilości moczu, czemu towarzyszy stałe uczucie parcia na pęcherz.
- Choroby układu płciowego – w tym infekcje pochwy u kobiet, które może być wywołane różnymi czynnikami, na przykład zakażeniem bakteryjnym.
- Ciąża – uczucie stałego parcia na pęcherz często dotyczy również kobiet w ciąży, co ma związek ze zmianami hormonalnymi i powiększającą się macicą uciskającą pęcherz.
- Dolegliwości neurologiczne – zaliczają się do nich między innymi urazy mózgu, kręgosłupa, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona.

Pełny pęcherz – jak wytrzymać?

Jak wytrzymać z pełnym pęcherzem przed badaniem USG lub w przebiegu dolegliwości układu moczowego? Przede wszystkim wskazane jest rozluźnienie i lekki ruch, na przykład spacerowanie. Przy często odczuwanym parciu mogą pomóc też ćwiczenia mięśni Kegla.

Przeczytaj także: Jak i czy warto ćwiczyć mięśnie Kegla!

Produkty powiązane

Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika ze specjalistą. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować ze specjalistą. W artykule mogły zostać wymienione produkty medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją i etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż wyroby medyczne, o których możemy wspominać mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Artykuł ma wyłącznie cel informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Loading...