Fraud Blocker
Refundacja NFZ na sensory FreeStyle Libre - od kiedy, dla kogo i jak zrealizować?

Sensory FreeStyle Libre wchodzące w skład Systemu Monitorowania Glikemii Flash FreeStyle Libre firmy Abbott pozwalają pacjentom na skanowanie poziomu glikemii bez konieczności korzystania z tradycyjnej metody nakłuwania opuszki palca. Od października 2020 sensory FreeStyle Libre podlegają refundacji NFZ. Jak z niej skorzystać?

Czym jest sensor FreeStyle Libre?

System Monitorowania Glikemii Flash, w skrócie określany jako FGM (ang. flash glucose monitoring) jest rodzajem systemu pomiaru glikemii – poziomu cukru, który bazuje na czytniku i sensorze.

Jednym z najpopularniejszych systemów tego typu jest FreeStyle Libre firmy Abbott. Sensor umieszczany jest w tylnej części ramienia – monitoruje on poziom cukru w płynie śródtkankowym co 15 minut i zapisuje dane na 8 godzin. Żeby odczytać wyniki, wystarczy zbliżyć czytnik lub telefon z zainstalowaną aplikacją FreeStyle LibreLink do sensora. Dane są automatycznie przesyłane i prezentowane na ekranie wraz z krzywą oraz strzałką informującą o tendencji wzrostowej lub spadkowej glikemii.

System FreeStyle Libre może być stosowany u dzieci od 4. roku życia. Razem z nim można znacznie prościej monitorować poziom cukru, co poprawia codzienny komfort osób z cukrzycą.

Komu przysługuje refundacja na sensor FreeStyle Libre?

Od 2019 roku, na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 26 września 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie (Dz.U. 2019 poz. 1899), sensory FGM, w tym także sensor FreeStyle Libre jest objęty refundacją NFZ.

Zgodnie z przepisami refundacja sensor FreeStyle Libre przysługuje osobom ze zdiagnozowaną cukrzycą typu 1 w wieku od 4. do 18. roku życia z bardzo dobrze monitorowaną glikemią co najmniej 8 razy w ciągu dnia.

Refundacja nie jest możliwa u osób stosujących System Ciągłego Monitorowania Glikemii w czasie rzeczywistym.

Ile sensorów FreeStyle Libre podlega refundacji?

Według rozporządzenia można otrzymać 2 sensory miesięcznie. Sensor FreeStyle Libre przeznaczony jest do stosowania na 14 dni. Wyjątek stanowią osoby, które posiadają uprawnienia dodatkowe.

Jak zrealizować refundację na sensor FreeStyle Libre?

Należy udać się do lekarza posiadającego uprawnienia do wydawania zlecenia na wyroby medyczne i uzyskać zlecenie. W przypadku refundacji na sensory FGM są to lekarze następujących specjalizacji:

- diabetologia
- endokrynologia oraz diabetologia dziecięca
- diabetologia – specjalizacja w pediatrii
- endokrynologia – specjalizacja w pediatrii
- pediatria – dotyczy lekarzy pracujących w poradniach oraz na oddziałach diabetologii dziecięcej, chorób dzieci z profilem diabetologii dziecięcej

Następnie należy zrealizować otrzymane zlecenie na wyroby medyczne. Aktualnie jest to możliwe również za pośrednictwem internetu w sklepach posiadających umowę z NFZ takich jak ortomedico.pl - takie zlecenie możesz zrealizować pod linkiem https://ortomedico.pl/wyroby-dla-diabetyka-realizacja-wniosku-nfz-on-line/.

Ile wynosi refundacja na sensor FreeStyle Libre?

Refundacja sensor FreeStyle Libre wynosi:
- 1 czujnik – pełnopłatnie 255 zł, po 70% refundacji 30% dopłata wynosi 76,50 zł
- 2 czujniki (miesięcznie) – pełnopłatnie 510 zł, po 70% refundacji 30% dopłata wynosi 153 zł
- 6 czujników (kwartalnie) – pełnopłatnie 1530 zł, po 70% refundacji 30% dopłata wynosi 459 zł
- 12 czujników (półrocznie) – pełnopłatnie 3060 zł, po 70% refundacji 30% dopłata wynosi 918 zł
- 24 czujniki (rocznie) – pełnopłatnie 6120 zł, po 70% refundacji 30% dopłata wynosi 1836 zł

Sensor FreeStyle Libre

P.137

70% refundacji

Produkty powiązane

MMT-7040QD2 Sensor Guardian 4
Refundacja NFZ

MMT-7040QD2 Sensor Guardian 4

155,00 zł

155.00zł / 1 szt.

Dostępność:

Wysyłka do 150h
Sensor Enlite MMT – 7008 B
Refundacja NFZ

Sensor Enlite MMT – 7008 B

145,00 zł

145.00zł / 1 szt.

Dostępność:

Wysyłka w 48h

Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika ze specjalistą. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować ze specjalistą. W artykule mogły zostać wymienione produkty medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją i etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż wyroby medyczne, o których możemy wspominać mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Artykuł ma wyłącznie cel informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Loading...