darmowa dostawa | szybka realizacja | bezpłatna pomoc

Uwaga! Z uwagi na prace serwisowe, mogą wystąpić problemy z wyliczeniem refundacji. W razie problemów zachęcamy do składania zamówień telefonicznych. Za utrudnienia przepraszamy. Robimy wszystko, aby udoskonalić proces realizacji zleceń NFZ.

nfz

Realizacja zleceń za marzec możliwa tylko do 31.03.2021, 23:59

info@ortomedico.pl

Czym jest inkontynencja? Typy inkontynencji

Zrealizuj wniosek na wyroby chłonne

Inkontynencja to nic innego jak nietrzymanie moczu. Jednocześnie warto nadmienić, że nie u każdej osoby objawia się ono w identyczny sposób: jedni mogą borykać się z niedużymi problemami, podczas gdy u innych osób – są one mocno nasilone. Co to jest inkontynencja i jakie jej typy można wyróżnić?

Inkontynencja – definicja, rodzaje

Nietrzymanie moczu nie jest równoznaczne z jego częstym oddawaniem. Ta druga przypadłość, o ile nie jest związana z pozostawaniem wilgotnych śladów na bieliźnie, może mieć związek ze schorzeniami pęcherza. Zdarzają się również w pełni zdrowe osoby, które potrzebują często korzystać z toalety – i jest to w pełni naturalne, o ile specjalista wykluczył jakiekolwiek przyczyny takiego stanu rzeczy.

Przeczytaj również: Jak uzyskać dofinansowanie na zakup pieluch dla dorosłych ?

Natomiast inkontynencja jest ściśle powiązana z faktem, że chory nie potrafi zapanować nad uczuciem parcia na pęcherz i w mniejszym lub większym stopniu – oddaje mocz nim dostanie się do toalety. Mocz jest wstrzymywany przez tak zwane mięśnie Kegla w pęcherzu. Gdy ten ostatni się napełni – mózg otrzymuje sygnał, że to czas na oddanie moczu. Wtedy to “nakazuje” mięśniom się rozluźnić – tak, by odczuwalne było parcie na pęcherz. Podczas gdy zdrowa osoba jest w stanie poradzić sobie z tym uczuciem i wstrzymać się aż do dotarcia do toalety – osoba inkontynentna nie ma takiej możliwości.

Typy inkontynencji – jakie są i od czego zależą?

Wskazać można kilka typów nietrzymania moczu. Mogą one wynikać z różnych przyczyn – zarówno chorobowych, jak i związanych z działaniami danej osoby. Zatem nie tylko chory pęcherz warunkuje inkontynencję, ale również (przykładowo) spożywanie zbyt dużych ilości kofeiny.

Wskazać można następujące typy inkontynencji:

1. związane z naglącym parciem – osoby, które borykają się z tego typu problemami, często twierdzą, że ich pęcherz jest “nadreaktywny“. Taka sytuacja oznacza, że uczucie potrzeby oddania moczu pojawia się nagle i – często nim chory zdąży zareagować – dochodzi do wypłynięcia moczu. Sytuacjami sprzyjającymi uczuciu parcia mogą być stosunek płciowy czy nagła zmiana pozycji;

2. wysiłkowe nietrzymanie moczu – występuje wtedy, kiedy chory ma zbyt słabe mięśnie Kegla, by mogły one poradzić sobie z wysiłkiem organizmu. Wówczas dochodzi do niekontrolowanego wypływu moczu na przykład podczas biegu czy śmiechu. W takiej sytuacji pomocny może być pessar na nietrzymanie moczu;

3. pomikcyjna – z reguły polega na tym, że nie doszło do całkowitego opróżnienia pęcherza z moczu – i po chwili wypływa on z cewki, pozostając na bieliźnie. Wiele osób bagatelizuje ten problem, jednak na dłuższą metę może on przerodzić się w poważniejsze schorzenie lub nawet doprowadzić do stanów zapalnych;

4. związane z przepełnionym pęcherzem – ten typ inkontynencji dotyczy głównie mężczyzn, u których występują kłopoty z prostatą. W przypadku przerostu gruczołu krokowego niekiedy całkowite opróżnienie pęcherza jest utrudnione i w związku z tym – dochodzi do niekontrolowanego wycieku moczu.

Jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu?

Działanie jest w dużej mierze uzależnione od typu inkontynencji. Według statystyk, schorzenie to nieco częściej dotyka kobiet, nawet tuż po 30-tym roku życia. Wiele osób decyduje się na wycofanie z życia towarzyskiego związane ze wstydem – jednak nie ma potrzeby podejmować tak drastycznych kroków.

Wystarczy podjąć rozmowę z lekarzem – istnieje bowiem wiele metod radzenia sobie z nietrzymaniem moczu, zarówno farmakologicznych, jak i innego rodzaju. W przypadku silnych kłopotów z niekontrolowanym oddawaniem moczu – warto zainwestować w specjalne wkładki lub majtki chłonne.

Zrealizuj wniosek na wyroby chłonne

Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika z lekarzem. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Telefoniczna realizacja zlecenia NFZ