darmowa dostawa | szybka realizacja | bezpłatna pomoc

Uwaga! Z uwagi na prace serwisowe, mogą wystąpić problemy z wyliczeniem refundacji. W razie problemów zachęcamy do składania zamówień telefonicznych. Za utrudnienia przepraszamy. Robimy wszystko, aby udoskonalić proces realizacji zleceń NFZ.

nfz

Realizacja zleceń za marzec możliwa tylko do 31.03.2021, 23:59

info@ortomedico.pl

Stomia a basen. Jak pływać z workiem stomijnym?

Wiele osób ze stomią obawia się korzystania z basenu. Strach dotyczy głównie odklejenia się worka stomijnego od ciała i wycieku znajdującej się w nim treści pokarmowej. Jednak także stomicy mogą komfortowo korzystać z wody w miejscach publicznych. O czym warto wtedy pamiętać?

Wodoodporne płytki i worki stomijne na basen

Wyłonienie stomii nie musi oznaczać ograniczeń w aktywności fizycznej – także wtedy, gdy jest to pływanie w basenie, morzu, jeziorze. Warto wtedy pamiętać o paru kluczowych kwestiach, aby uprawianie sportów było wygodne i bezpieczne.

Często osoby ze stomią zastanawiają się, czy są jakieś specjalne worki stomijne na basen? Zasadniczo większość oferowanych przez producentów systemów stomijnych jest wodoodporna, dlatego nie ma konieczności korzystania z innego sprzętu niż standardowy.

Nie trzeba też obawiać się o przylepiec i płytkę. W zetknięciu z wodą jeszcze silniej przylegają do ciała. Wybrani producenci oferują specjalne paski, które przeznaczone są do zabezpieczania płytek, aby zapewnić im większy poziom elastyczności podczas uprawiania sportów. Są one produkowane z materiału hydrokoloidowego, dlatego są wodoodporne, sprężyste i nie ograniczają ruchów. Paski umieszcza się na krawędzi przylepca.

Oczywiście, bardzo ważny jest odpowiedni dobór właściwego sprzętu stomijnego, aby zapewniał on maksymalne dopasowanie, a tym samym także komfort nawet podczas pływania wyczynowego.

Komfortowe stroje kąpielowe dla stomików

W kwestii stomia a basen często pojawia się jeszcze jedna kwestia – strój kąpielowy. W czym powinien pływać stomik? Zasadniczo nie ma potrzeby zasłaniania stomii, ale wiele osób nie czuje się dobrze wtedy, gdy jest ona widoczna w miejscu publicznym. Warto wtedy zdecydować się na wygodny strój kąpielowy o fasonie, który pozwala zasłonić worek stomijny. Dodatkowo strój poprawi jego przyleganie do ciała i komfort ruchów.

Dla kobiet najlepszym wyborem będą jednoczęściowe stroje kąpielowe albo stroje dwuczęściowe z wysokim stanem. Inna propozycja to tankini, czyli strój kąpielowy składający się długiej koszulki na ramiączkach. Mogą one wtedy skutecznie zamaskować stomię i worek, aby nie były widoczne w trakcie pływania.

Mężczyźni korzystający z worków stomijnych mogą skorzystać ze spodenek z wyższym stanem albo wybrać przylegającą do ciała koszulkę kąpielową. Odzież do pływania dla mężczyzn można kupić w sklepach sportowych i pływackich – również w internecie.

Pływanie ze stomią – praktyczne porady

Aby pływanie na basenie ze stomią mogło być jeszcze wygodniejsze i bezpieczniejsze, warto pamiętać o poniższych zasadach:

  • Jeżeli chcesz założyć nowy worek stomijny, zrób to najlepiej na jedną godzinę przed wejściem do wody. Wtedy klej będzie mógł dobrze połączyć się ze skórą, co poprawi szczelność przylepca.
  • Przed wejściem do wody opróżnij worek stomijny.
  • Gdy nie chcesz, aby worek napełnił się podczas pływania, zjedz posiłek na 2-3 godziny przed pójściem na basen.
  • Przed rozpoczęciem pływania upewnij się, czy przylepiec prawidłowo przylega do skóry, a worek jest zamknięty.
  • Dla dodatkowej pewności możesz wykorzystać specjalne paski zabezpieczające przylepiec.
  • Zakryj filtr w worku stomijnym. Możesz do tego celu skorzystać ze specjalnych naklejek. Po wyjściu z basenu i osuszeniu ciała możesz odkleić naklejkę i odsłonić filtr.
  • Na wszelki wypadek zabierz ze sobą na basen dodatkowy worek stomijny.

Dzięki przestrzeganiu tych zasad także osoby ze stomią mogą korzystać z basenu. Nie musisz zatem rezygnować ze swoich ulubionych sportów. Wystarczy odpowiednie przygotowanie, żeby podczas pływania czuć się komfortowo.

Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika z lekarzem. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Telefoniczna realizacja zlecenia NFZ