Fraud Blocker
Życie intymne ze stomią. O czym warto pamiętać?

Konieczność wyłonienia stomii to dla wielu osób poważne wyzwanie. Operacja staje się początkiem nowego życia, jednak nie musi ona obniżać jego jakości – także w sferze intymnej.

Stomia, określana również jako przetoka, jest połączeniem światła danego narządu wewnętrznego z powierzchnią skóry. Stomia wyłaniana jest na jelitach – cienkim albo grubym, a także na układzie moczowym. Najczęściej jest ona efektem dolegliwości jak nowotwory, choroby zapalne, wady wrodzone, urazy. Stomia może być tymczasowa, gdy po określonym czasie odtwarza się ciągłość układu pokarmowego, moczowego, lub stała.

Stomia nie musi być przeszkodą

Szacuje się, że w Polsce żyje około 23 tysięcy osób ze stomią. W związku z jej wyłonieniem pojawia się wtedy wiele pytań: jak bardzo zmieni się życie, jak długo żyje się ze stomią, czy jest ona przeszkodą w uprawianiu sportów.

Zasadniczo stomia nie powoduje ani skrócenia życia, ani znacznego obniżenia jego jakości, chociaż nakłada ona na pacjenta nowe obowiązki. Przy pomocy nowoczesnego sprzętu stomijnego, który dostępny jest w wielu wariantach do wyboru, życie ze stomią nie musi być kłopotliwe, wstydliwe, niekomfortowe. Co ważne, problemów nie musi powodować również sfera seksualna.

Życie intymne osób ze stomią

Wiele osób po wyłonieniu stomii nie wie, czy będzie mogło wrócić do dawnej swobody podczas kontaktów seksualnych. Jednak życie intymne ze stomią jest możliwe i dodatkowo nie musi być ono krępujące.

Stomia nie stanowi przeciwwskazania do prowadzenia życia intymnego. Sama w sobie nie jest unerwiona i nie powoduje pojawienia się dolegliwości bólowych w trakcie stosunku. Warto jednak wskazać, że przy większym podrażnieniu może powodować niewielkie krwawienie. W tej nowej sytuacji głównym problemem jest zwykle sfera psychiczna – stomicy często czują się zawstydzeni, obawiają się, że podczas stosunku dojdzie do wycieku treści, pojawi się nieprzyjemny zapach. To wszystko może powodować obniżenie jakości życia seksualnego.

W związku z powyższym udany seks ze stomią wymaga właściwego przygotowania zarówno ze strony osoby, u której ją wyłoniono, jak i u jej partnera lub partnerki. Podstawą są szczere rozmowy na temat swoich uczuć, obaw oraz oczekiwań. Pomagają one w budowie atmosfery zaufania, podnoszą komfort, poprawiają samopoczucie. Dzięki temu, w miarę upływu czasu, można wzajemnie zrozumieć swoje potrzeby jeszcze lepiej, a stomia przestaje być przeszkodą w intymnych momentach.

Przeczytaj także: Stomia a basen. Jak pływać z workiem stomijnym?

Wskazówki dla osób ze stomią:

  • przed stosunkiem opróżnij worek stomijny lub załóż nowy – aby intymne sytuacje były jeszcze bardziej komfortowe, przed zbliżeniem można zdecydować się na założenie specjalnych, mniejszych i bardziej dyskretnych worków stomijnych jednoczęściowych, które są elastyczne i dobrze przylegają do ciała
  • wybieraj takie pozycje seksualne, które nie powodują podrażnienia stomii – wśród polecanych pozycji znajduje się ta na łyżeczkę, czyli pozycja boczna
  • osoby, które czują dyskomfort ze względu na widoczną stomię, mogą również zasłaniać ją z użyciem bielizny lub opaski

Wyłonienie stomii u kobiet może powodować konieczność zmiany metody antykoncepcyjnej. Dotyczy to w szczególności kobiet z wyłonioną ileostomią – stomią na jelicie cienkim, ponieważ uniemożliwia ona prawidłowe wchłanianie się składników aktywnych z tabletek antykoncepcyjnych.

W razie wystąpienia suchości pochwy można zastosować specjalne żele nawilżające.

Mężczyźni, u których wyłoniono stomię, mogą doświadczać problemów ze wzwodem. Są one wywołane przede wszystkim przez stres, dlatego najczęściej mijają z czasem. Przy ich dłuższym utrzymywaniu warto udać się do specjalisty.

 

Produkty powiązane

Loading...