Fraud Blocker
Norma oddawania moczu na dobę – ile razy dziennie powinno się sikać?

Zbyt częste albo zbyt rzadkie oddawanie moczu może być objawem różnych schorzeń. Ile moczu na dobę powinno się oddawać? Co wpływa na częstość sikania? W jakiej sytuacji zalecana jest wizyta u lekarza?

Ile razy dziennie powinno się oddawać mocz?

Oddawanie moczu jest jedną z podstawowych czynności fizjologicznych. Często jednak wzbudza ono wiele pytań, szczególnie pod względem częstotliwości i ilości oddawania moczu. Ile razy dziennie powinno się sikać?

Za optymalną liczbę wizyt w toalecie uznaje się około 8, średnio od 4 do 12 w ciągu dnia, gdy oddawaniu moczu nie towarzyszą żadne inne dolegliwości.

Jaką ilość moczu oddaje się średnio każdego dnia?

Jako norma oddawania moczu na dobę uznaje się ilość od 1,5 litra do 2,5 litra, w zależności od ilości wypijanych płynów, a także stanu zdrowia.

Co wpływa na częstość oddawania moczu?

O tym, ile moczu na dobę oddaje człowiek, decyduje wiele czynników, do których zaliczane są głównie:

Ilość wypijanych płynów
Podstawowym czynnikiem wpływającym na ilość oddawanego moczu każdego dnia jest ilość oddawanych płynów. Średnio zaleca się, aby wypijać minimum 2 litry płynów każdego dnia. W przypadku większego nawodnienia organizmu liczba wizyt w toalecie będzie wyższa.

Produkty moczopędne
Są to różnego rodzaju produkty, na przykład zioła czy leki, które powodują nasilenie oddawania moczu poprzez stymulowanie organizmu do szybszego pozbywania się wody. Popularne diuretyki, czyli produkty moczopędne, to na przykład herbata, napary ze skrzypu polnego, pokrzywy, mniszka lekarskiego, cytryna czy żurawina.

Stan zdrowia
Jest on bardzo ważnym czynnikiem determinującym liczbę odwiedzin toalety w ciągu dnia. Niektóre schorzenia mogą spowodować nasilenie oddawania moczu, natomiast inne jego ograniczenie.

Płeć
W przypadku mężczyzn wielkość pęcherza to około 700-800 mililitrów, natomiast u kobiet jest to 500-600 mililitrów, dlatego kobiety muszą na ogół częściej odwiedzać toaletę niż mężczyźni.

Co oznacza zbyt rzadkie sikanie?

Zbyt rzadkie oddawanie moczu określane jest również jako skąpomocz. W takiej sytuacji ilość wydalanego moczu jest mniejsza od normy, co przekłada się również na rzadsze wizyty w toalecie. Do skąpomoczu mogą prowadzić:

Niewystarczające nawodnienie
Picie zbyt małej ilości płynów jest jednym z podstawowych powodów skąpomoczu. W takiej sytuacji zaleca się zwiększenie ilości wypijanej wody i innych płynów.

Choroby gruczołu krokowego u mężczyzn
Przerost prostaty oraz nowotwory tego gruczołu są jednym z głównych problemów z oddawaniem moczu dotykającym mężczyzn. Prostata, która znajduje się wokół cewki moczowej, zaciska się na niej i utrudnia prawidłowy odpływ moczu.

Kamica nerkowa
W przypadku występowania kamieni nerkowych może dochodzić do odczuwania silnego parcia na mocz, ale braku jego wypływu.

Zwężenie cewki moczowej
Może dojść do niego na skutek urazów, infekcji, po zabiegach odbywających się w tym rejonie.

Choroby neurologiczne
Przyczyną mogą być między innymi stwardnienie rozsiane, uszkodzenie rdzenia kręgowego, które powoduje problemy z kontrolowaniem oddawania moczu.

Wypadanie narządów rodnych u kobiet
Na skutek osłabienia mięśni dna miednicy – mięśni Kegla dochodzi do obniżenia narządów rodnych i ich wypadania, co prowadzi co ucisku cewki moczowej i zaburzeń w oddawaniu moczu.

Schorzenia nerek
Trudności w oddawaniu moczu towarzyszą również chorobom nerek, na przykład wodonerczu, mocznicy, przewlekłej niewydolności nerek, kłębuszkowemu zapaleniu nerek.

Co oznacza zbyt częste sikanie?

Powodem do niepokoju jest również częstomocz – poliuria, czyli zbyt częste oddawanie moczu, ponieważ również może być ono objawem określonych chorób wymagających dokładniejszej diagnostyki. Główne powody to:

Cukrzyca
Częstomocz jest jednym z głównych objawów cukrzycy zarówno typu I, jak i typu II, co wynika z podwyższonego stężenia cukru we krwi.

Hipokalcemia i hiperkalcemia
Nieprawidłowy poziom wapnia we krwi, czyli jego zbyt mała ilość (hipokalcemia) oraz zbyt duża ilość (hiperkalcemia), mogą powodować częstomocz.

Infekcje układu moczowego
Częste oddawanie moczu jest jednym z objawów infekcji układu moczowego, w tym pęcherza moczowego i nerek. Zwykle problemem jest częste oddawanie moczu w mniejszych ilościach.

Choroby prostaty
W przebiegu chorób prostaty może dochodzić także do nasilonego oddawania moczu.

Jak długo można nie oddawać moczu?

Nie ma ustalonych wskazań, jak długo można nie oddawać moczu. Zaleca się, aby toaletę odwiedzić tak szybko, jak to tylko możliwe, najlepiej co około 2-3 godziny.

Zbyt długie wstrzymywanie się z oddawaniem moczu może prowadzić do infekcji układu moczowego, nietrzymania moczu, a nawet do uszkodzenia nerek.

Produkty powiązane

Dailee Pant Premium Super...
Refundacja NFZ

Dailee Pant Premium Super majtki chłonne na nietrzymanie moczu

46,35 zł

3.09zł / 1 szt.

Dostępność:

Wysyłka w 48h

Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika ze specjalistą. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować ze specjalistą. W artykule mogły zostać wymienione produkty medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją i etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż wyroby medyczne, o których możemy wspominać mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Artykuł ma wyłącznie cel informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Loading...