Fraud Blocker
Cewniki hydrofilowe - Urządzenia, które odmieniły na lepsze życie osób z problemami urologicznymi

Nowe zasady refundacji od 1.12.2021- cewniki

Osoby niepełnosprawne muszą niejednokrotnie pokonać wiele przeszkód, by móc normalnie żyć. Niektóre do swoich rytuałów muszą zaliczyć cewnik centralny, który pomaga im usunąć nadmiar moczu. Jednak cewnik stały jest bardzo problematyczny i jego używanie niesie ze sobą ryzyko infekcji dróg moczowych i ogromny ból. Dlatego osobom stale cewnikowanym przypadły do gustu cewniki hydrofilowe.

Dlaczego cewniki hydrofilowe są lepsze od tradycyjnych?

Po pierwsze, cewniki te się łatwiej aplikuje choremu. Po drugie przy ich zakładaniu pacjent w ogóle nie czuje bólu i najmniejszego dyskomfortu psychicznego. Po trzecie cewniki hydrofilowe nie zatykają się, przez co ewakuacja moczu z przewodu moczowego przebiega sprawnie i szybko. Po czwarte używając ich- ma się pewność, iż do organizmu chorego nie dostaną się żadne drobnoustroje ani bakterie. Dzieje się tak, dlatego że hydrofilowe cewniki są bardzo sterylnie zapakowane, więc ryzyko jakiegokolwiek zakażenia jest praktycznie minimalne.

Dla kogo cewniki hydrofilowe to najlepsza opcja?

Na pewno dla dzieci i osób starszych z rozszczepieniem kręgosłupa. Wiadomo, że przez to ich narządy wewnętrzne nie do końca pracują, jak trzeba i należy im odrobinę pomóc między innymi przez cewnikowanie. Cewniki centralne i te starego typu wymagały nie lada sporo energii i trudu, by je odpowiednio założyć. Z hydrofilowymi cewnikami jest inaczej. To zapewne dlatego, że są od razu gotowe do użycia. Nie trzeba ich uprzednio zwilżać wodą ani żelem. A co równie istotne można je łatwą chwycić i nie trzeba dużo siły, by je poprawnie włożyć do cewki moczowej. Ta informacja jest szczególnie istotna dla osób z porażeniem mózgowym, które mają niesprawne ręce. Im założenie cewnika sprawiało ogromny kłopot. Było to tak uciążliwe, że w końcu ich mamy musiały przyjeżdżać do szkoły, by im dopomóc w tej wstydliwej czynności.

Co zmieniło się po pojawieniu się na rynku cewników hydrofilowych?

A choćby to, że osoby z różnymi dysfunkcjami kręgosłupa, nerek i układu moczowego stały się bardziej samodzielne. Dzięki powyższemu urządzeniu nie musiały już ze sobą taszczyć do łazienki chusteczek nawilżających, żelów i innych przyborów potrzebnych do cewnikowania. Poza tym cewnik centralny, który sprawiał i tyle trudności poszedł w odstawkę. Był on niedobry po pierwsze dlatego, że sprawiał chorym ból, a po drugie cewnikowanie nim prowadziło do tego, że od chorych czuć było nieprzyjemny zapach moczu. W przypadku hydrofilowych cewników problem ten jest nieco mniej dotkliwy. Cewniki hydrofilowe sprawiły również, iż osoby niepełnosprawne mające kłopot z opróżnieniem pęcherza przestały się izolować i wyszły naprzeciw innym ludziom.

Od czego zależy dobór cewnika hydrofilowego?

Najważniejsze jest to, jakie ma hydrofilowy cewnik rozmiary. Ich skalę oznacza się za pomocą kolorów. Toteż kupując choremu cewnik, trzeba znać rozmiar jego cewki moczowej, by zakupiony dla niego model idealnie do niego pasował i był łatwy w aplikacji. Określić rozmiary cewnika pomaga skala Frencha. Mówi ona między innymi o tym, że jeden French to około jedna trzecia milimetra. Cewnik hydrofilowy najlepiej dobierać w obecności urologa. Trzeba to zrobić zwłaszcza wtedy, gdy dopiero rozpoczyna się przygodę z cewnikowaniem.

Co by było, gdyby osoby z problemami urologicznymi zaniechały cewnikowania?

Po pierwsze mocz wracałby się do nerek, powodując ich uszkodzenie. Po drugie w organizmie chorego dochodziłoby do nieustannych i nawracających zatruć. Objawiałyby się one zwłaszcza silnymi wymiotami, wysoką gorączką i ogromnym bólem. Poza tym pożywkę z moczu miałyby bakterie i drobnoustroje i mogłyby wciąż namnażać się w organizmie chorego. Te wszystkie negatywne zjawiska zdrowotne najpewniej doprowadziłyby do zgonu chorego. Na szczęście cewniki hydrofilowe są tak higieniczne, trwałe i łatwe w aplikacji, że każdy chory wymagający ich obecności może w mig opanować sztukę ich usuwania i zakładania.

Co na temat cewników hydrofilowych mówią uznane autorytety medyczne?

Po pierwsze, iż stanowią one przełom we współczesnej urologii. Po drugie dzięki nim pacjentowi, który nie może w normalny sposób wydalić moczu z organizmu, jest zwyczajnie łatwiej. Po trzecie cewniki hydrofilowe to sposób na to, by cewnikowanie nie kojarzyło się pacjentom z cierpieniem i długimi godzinami spędzonymi w toalecie. Uznane autorytety medyczne doceniają też fakt, iż cewniki te są bezpieczne, łatwe w aplikacji, bardzo higieniczne i sterylne- przez co oni mają mniej pracy, bo nie muszą tak często walczyć z powikłaniami, które u pacjentów wywoływało tradycyjne cewnikowanie.

A co na temat cewników hydrofilowych sądzą pacjenci korzystający z nich na co dzień?

Oni są nimi wręcz oczarowani. Po pierwsze dlatego, że stały się one początkiem zmian na dobre w ich życiu. A po drugie z powodu, iż cewniki te w ogóle nie przypominają swoich poprzedników. Dzięki czemu cewnikowanie stało się znośniejsze i już nie przypomina tortur. Cewniki hydrofilowe doprowadziły do tego, że osoby z kłopotami urologicznymi wreszcie mogą uprawiać sport, jeździć na wycieczki, wychodzić na basen czy bez cienia skrępowania spotykać się ze znajomymi.

Produkty powiązane

Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika ze specjalistą. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować ze specjalistą. W artykule mogły zostać wymienione produkty medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją i etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż wyroby medyczne, o których możemy wspominać mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Artykuł ma wyłącznie cel informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Loading...