- Liczba wyświetleń: 9000
Nietrzymanie moczu u seniorów to częsty problem, który może mieć wpływ na jakość życia starszych osób. Co najczęściej powoduje takie dolegliwości? W jaki sposób im zaradzić?
Nietrzymanie moczu (inkontynencja) – co to jest?
Inkontynencja, czyli inaczej nietrzymanie moczu to dolegliwość, która odnosi się do mimowolnej utraty moczu i może objawiać się różnymi postaciami i stopniem nasilenia.
Wypływ moczu może mieć charakter kropelkowy, dlatego nie jest on nasilony, ale również może być on znacznie większy, utrudniając codzienne funkcjonowanie.
choroby nerek, ale tak naprawdę dolegliwości te wywołane są przez kręgosłup.
Jakie są przyczyny nietrzymania moczu u seniorów?
Bardzo często diagnozowane jest nietrzymanie moczu u seniora osoby w podeszłym wieku są w wyższym stopniu narażone na powstawanie tej dolegliwości. Co jej sprzyja?
• Proces starzenia – zachodzące wraz z wiekiem zmiany w mięśniach pęcherza i dna miednicy mogą przyczyniać się do nietrzymania moczu. Mięśnie te ulegają osłabieniu i nie zapewniają już tak dobrego podtrzymania dla cewki moczowej.
• Problemy z prostatą u mężczyzn – powiększona prostata może prowadzić do nietrzymania moczu. Uciska ona cewkę moczową i zaburza prawidłową mikcję.
• Menopauza – zmiany w poziomie hormonów w okresie menopauzy u kobiet mogą przyczyniać się do nietrzymania moczu.
• Schorzenia – choroby takie jak cukrzyca, choroba Parkinsona, udar i infekcje dróg moczowych, które często diagnozowane są u seniorów.
• Leki – stosowane przez seniorów mogą wpływać na kontrolę pęcherza i zwiększać ryzyko nietrzymania moczu.
Rodzaje nietrzymania moczu u seniorów
U starszych osób inkontynencja może przybierać różne formy. Zaliczane są do nich przede wszystkim:
Wysiłkowe nietrzymanie moczu
W przypadku tej dolegliwości obserwowany jest wyciek moczu podczas czynności powodujących ucisk na pęcherz, takich jak kaszel, kichanie lub podnoszenie ciężarów. Jej główną przyczyną jest osłabienie mięśni dna miednicy. Temu rodzajowi inkontynencji nie towarzyszy uczucie parcia czy zwiększona częstotliwość oddawania moczu.
Nietrzymanie moczu z naglącym parciem
Naglące nietrzymanie moczu albo nietrzymanie moczu z naglącym parciem charakteryzuje silna, nagła potrzeba oddania moczu, po której następuje mimowolna utrata moczu.
Nietrzymanie moczu z przepełnienia
W tej przypadłości następuje niemożność całkowitego opróżnienia pęcherza, co prowadzi do wycieku moczu. Najczęściej diagnozowana jest ona u mężczyzn z powiększoną prostatą. Pęcherz ulega wtedy rozciągnięciu i przepełnieniu, co w połączeniu z zaburzeniem pracy cewki powoduje mimowolny wypływ moczu.
Nietrzymanie czynnościowe
W tym przypadku nietrzymanie moczu ma powiazanie z niepełnosprawnością fizyczną lub zaburzeniami poznawczymi uniemożliwiającymi dotarcie do łazienki na czas.
Jak leczyć nietrzymanie moczu u seniora?
Jeśli na nietrzymanie moczu cierpi starsza osoba, w takim przypadku zaleca się konsultację z lekarzem w celu uzyskania dokładnej diagnozy. Może on wtedy przeprowadzić badania, takie jak analiza moczu i badania czynności pęcherza moczowego, aby ustalić przyczynę objawów i zastosować odpowiednie leczenie. Co na nietrzymanie moczu u starszej osoby sprawdzi się najlepiej?
Ćwiczenia mięśni dna miednicy (Kegla)
Mięśnie Kegla są odpowiedzialne za podtrzymywanie cewki moczowej. Wzmocnienie tych mięśni może pomóc poprawić kontrolę nad pęcherzem. W tym celu należy prowadzić ćwiczenia, które polegają na ich naprzemiennym zaciskaniu i rozluźnianiu. Można również stosować przeznaczone do tego przyrządy, na przykład urządzenia treningowe z biofeedbackiem.
Wybory chłonne
W sprzedaży można znaleźć różne wyroby chłonne przeznaczone dla osób z inkontynencją, zarówno aktywnych, jak i leżących. Wkładki chłonne, majtki chłonne i pieluchy dla dorosłych pomagają radzić sobie z nietrzymaniem moczu i zapewniają komfort oraz pewność siebie.
Modyfikacje stylu życia
Zaleca się utrzymywanie prawidłowej diety, wagi, unikanie zaparć oraz ograniczanie spożycia kofeiny i alkoholu, co przyczynia się do lepszego zdrowia pęcherza.
Leki
Niektóre leki mogą pomóc w kontrolowaniu objawów nadreaktywnego pęcherza, na przykład są to leki przeciwcholinergiczne.
Zabiegi medyczne
W niektórych przypadkach skuteczne mogą być zabiegi chirurgiczne, zwłaszcza jeśli nietrzymanie moczu wynika z problemów anatomicznych. Dobre efekty daje ostrzykiwanie botoksem, korekcja laserowa, wszczepianie taśm podtrzymujących cewkę.
choroby nerek, ale tak naprawdę dolegliwości te wywołane są przez kręgosłup.
Produkty powiązane
ABENA Abri-Form Premium 1 pieluchomajtki dla seniora
2.28zł / 1 szt.
ABENA Delta-Form 2 pieluchomajtki dla seniora na rzep
2.70zł / 1 szt.
Dailee Comfort Premium Normal pieluchy anatomiczne dla seniora
1.60zł / 1 szt.
iD Pants Super majtki chłonne wciągane dla seniora
2.78zł / 1 szt.
iD Pants Super majtki chłonne wciągane dla seniora XL
3.21zł / 1 szt.
iD Slip Super pieluchomajtki dla seniora rzepy
2.64zł / 1 szt.
MoliCare Pants 6K majtki chłonne dla seniora wciągane
3.44zł / 1 szt.
MoliCare Premium Elastic 5K pieluchy na rzepy dla osób dorosłych
3.37zł / 1 szt.
Seni Active Normal majtki chłonne dla seniora
2.81zł / 1 szt.
Seni delikatny żel myjąco-natłuszczający dla seniora 500ml
Seni San Regular Extra pieluchy wkłady anatomiczne dla seniora
2.68zł / 1 szt.
TENA Comfort Extra ProSkin pieluchy anatomiczne dla seniora
2.13zł / 1 szt.
TENA Flex Super pampersy z pasem mocującym dla seniora ProSkin
3.35zł / 1 szt.
TENA Pants Super ProSkin majtki chłonne wciągane dla seniora
3.71zł / 1 szt.
Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika ze specjalistą. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować ze specjalistą. W artykule mogły zostać wymienione produkty medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją i etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż wyroby medyczne, o których możemy wspominać mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Artykuł ma wyłącznie cel informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.