Nietrzymanie moczu u seniora – co może być powodem i jak je leczyć?

Nietrzymanie moczu u seniorów to częsty problem, który może mieć wpływ na jakość życia starszych osób. Co najczęściej powoduje takie dolegliwości? W jaki sposób im zaradzić?

Nietrzymanie moczu (inkontynencja) – co to jest?

Inkontynencja, czyli inaczej nietrzymanie moczu to dolegliwość, która odnosi się do mimowolnej utraty moczu i może objawiać się różnymi postaciami i stopniem nasilenia.

Wypływ moczu może mieć charakter kropelkowy, dlatego nie jest on nasilony, ale również może być on znacznie większy, utrudniając codzienne funkcjonowanie.

choroby nerek, ale tak naprawdę dolegliwości te wywołane są przez kręgosłup.

Jakie są przyczyny nietrzymania moczu u seniorów?

Bardzo często diagnozowane jest nietrzymanie moczu u seniora osoby w podeszłym wieku są w wyższym stopniu narażone na powstawanie tej dolegliwości. Co jej sprzyja?
• Proces starzenia – zachodzące wraz z wiekiem zmiany w mięśniach pęcherza i dna miednicy mogą przyczyniać się do nietrzymania moczu. Mięśnie te ulegają osłabieniu i nie zapewniają już tak dobrego podtrzymania dla cewki moczowej.
Problemy z prostatą u mężczyzn – powiększona prostata może prowadzić do nietrzymania moczu. Uciska ona cewkę moczową i zaburza prawidłową mikcję.
• Menopauza – zmiany w poziomie hormonów w okresie menopauzy u kobiet mogą przyczyniać się do nietrzymania moczu.
• Schorzenia – choroby takie jak cukrzyca, choroba Parkinsona, udar i infekcje dróg moczowych, które często diagnozowane są u seniorów.
• Leki – stosowane przez seniorów mogą wpływać na kontrolę pęcherza i zwiększać ryzyko nietrzymania moczu.

Rodzaje nietrzymania moczu u seniorów

U starszych osób inkontynencja może przybierać różne formy. Zaliczane są do nich przede wszystkim:

Wysiłkowe nietrzymanie moczu
W przypadku tej dolegliwości obserwowany jest wyciek moczu podczas czynności powodujących ucisk na pęcherz, takich jak kaszel, kichanie lub podnoszenie ciężarów. Jej główną przyczyną jest osłabienie mięśni dna miednicy. Temu rodzajowi inkontynencji nie towarzyszy uczucie parcia czy zwiększona częstotliwość oddawania moczu.

Nietrzymanie moczu z naglącym parciem
Naglące nietrzymanie moczu albo nietrzymanie moczu z naglącym parciem charakteryzuje silna, nagła potrzeba oddania moczu, po której następuje mimowolna utrata moczu.

Nietrzymanie moczu z przepełnienia
W tej przypadłości następuje niemożność całkowitego opróżnienia pęcherza, co prowadzi do wycieku moczu. Najczęściej diagnozowana jest ona u mężczyzn z powiększoną prostatą. Pęcherz ulega wtedy rozciągnięciu i przepełnieniu, co w połączeniu z zaburzeniem pracy cewki powoduje mimowolny wypływ moczu.

Nietrzymanie czynnościowe
W tym przypadku nietrzymanie moczu ma powiazanie z niepełnosprawnością fizyczną lub zaburzeniami poznawczymi uniemożliwiającymi dotarcie do łazienki na czas.

Jak leczyć nietrzymanie moczu u seniora?

Jeśli na nietrzymanie moczu cierpi starsza osoba, w takim przypadku zaleca się konsultację z lekarzem w celu uzyskania dokładnej diagnozy. Może on wtedy przeprowadzić badania, takie jak analiza moczu i badania czynności pęcherza moczowego, aby ustalić przyczynę objawów i zastosować odpowiednie leczenie. Co na nietrzymanie moczu u starszej osoby sprawdzi się najlepiej?

Ćwiczenia mięśni dna miednicy (Kegla)
Mięśnie Kegla są odpowiedzialne za podtrzymywanie cewki moczowej. Wzmocnienie tych mięśni może pomóc poprawić kontrolę nad pęcherzem. W tym celu należy prowadzić ćwiczenia, które polegają na ich naprzemiennym zaciskaniu i rozluźnianiu. Można również stosować przeznaczone do tego przyrządy, na przykład urządzenia treningowe z biofeedbackiem.

Wybory chłonne
W sprzedaży można znaleźć różne wyroby chłonne przeznaczone dla osób z inkontynencją, zarówno aktywnych, jak i leżących. Wkładki chłonne, majtki chłonne i pieluchy dla dorosłych pomagają radzić sobie z nietrzymaniem moczu i zapewniają komfort oraz pewność siebie.

Modyfikacje stylu życia
Zaleca się utrzymywanie prawidłowej diety, wagi, unikanie zaparć oraz ograniczanie spożycia kofeiny i alkoholu, co przyczynia się do lepszego zdrowia pęcherza.

Leki
Niektóre leki mogą pomóc w kontrolowaniu objawów nadreaktywnego pęcherza, na przykład są to leki przeciwcholinergiczne.

Zabiegi medyczne
W niektórych przypadkach skuteczne mogą być zabiegi chirurgiczne, zwłaszcza jeśli nietrzymanie moczu wynika z problemów anatomicznych. Dobre efekty daje ostrzykiwanie botoksem, korekcja laserowa, wszczepianie taśm podtrzymujących cewkę.

choroby nerek, ale tak naprawdę dolegliwości te wywołane są przez kręgosłup.

Produkty powiązane

iD Pants Super majtki...
Refundacja NFZ

iD Pants Super majtki chłonne wciągane dla seniora

33,36 zł

2.78zł / 1 szt.

Dostępność:

Wysyłka w 48h
iD Pants Super majtki...
Refundacja NFZ

iD Pants Super majtki chłonne wciągane dla seniora XL

38,52 zł

3.21zł / 1 szt.

Dostępność:

Wysyłka w 48h
iD Slip Super...
Refundacja NFZ

iD Slip Super pieluchomajtki dla seniora rzepy

36,96 zł

2.64zł / 1 szt.

Dostępność:

Wysyłka w 48h
MoliCare Pants 6K majtki...
Refundacja NFZ

MoliCare Pants 6K majtki chłonne dla seniora wciągane

67,00 zł

3.35zł / 1 szt.

Dostępność:

Wysyłka w 72h
MoliCare Premium Elastic 5K...
Refundacja NFZ

MoliCare Premium Elastic 5K pieluchy na rzepy dla osób dorosłych

98,40 zł

3.28zł / 1 szt.

Dostępność:

Wysyłka w 48h
Seni Active Normal majtki...
Refundacja NFZ

Seni Active Normal majtki chłonne dla seniora

28,10 zł

2.81zł / 1 szt.

Dostępność:

Wysyłka w 48h
TENA Flex Super pampersy z...
Refundacja NFZ

TENA Flex Super pampersy z pasem mocującym dla seniora ProSkin

100,50 zł

3.35zł / 1 szt.

Dostępność:

Wysyłka w 48h
TENA Pants Super ProSkin...
Refundacja NFZ

TENA Pants Super ProSkin majtki chłonne wciągane dla seniora

111,30 zł

3.71zł / 1 szt.

Dostępność:

Wysyłka w 48h

Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika ze specjalistą. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować ze specjalistą. W artykule mogły zostać wymienione produkty medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją i etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż wyroby medyczne, o których możemy wspominać mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Artykuł ma wyłącznie cel informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Loading...