Fraud Blocker
Sławne osoby ze stomią w Polsce i za granicą. Poznaj je!

Problemy zdrowotne wymagające wyłonienia stomii mogą dotknąć każdego – niezależnie od jego pozycji i popularności. Dziś mówi się o nich coraz bardziej otwarcie, co ma duży wpływ na tworzenie atmosfery akceptacji i zrozumienia wśród stomików. Sprawdź, jakie sławne osoby korzystają ze stomii!

Czym jest stomia?

Stomia to chirurgicznie wytworzone połączenie światła jelita z powłokami skóry brzucha. Wówczas stomik, czyli osoba nosząca stomię, wypróżnia się do specjalnych woreczków mocowanych do wyłonionej części jelita.

Wyróżnia się dwa główne rodzaje stomii układu pokarmowego: kolostomia na jelicie grubym oraz ileostomia na jelicie cienkim. Ponadto wyłania się też urostomię, która ma na celu połączenie światła dróg moczowych ze skórą lub przez jelito cienkie.

Powodem wykonania stomii jest najczęściej poważna choroba, między innymi nowotwory, choroba Leśniowskiego-Crohna i inne stany zapalne jelit i układu moczowego. Może być ona używana czasowo, aż do momentu wyleczenia dolegliwości, albo na stałe.

Zgodnie z danymi podawanymi przez Polskie Towarzystwo Stomijne POL-ILKO w Polsce żyje przeszło 40 tysięcy osób ze stomią. Co roku do wykonania operacji polegającej na wyłonieniu stomii kwalifikowanych jest ponad 5 tysięcy osób.

Sławne osoby ze stomią w Polsce

Choroby wymagające noszenia worka stomijnego nie omijają celebrytów. Jakie sławne osoby ze stomią żyją w Polsce?

Jedną z najsłynniejszych polskich stomiczek jest Marianna Kowalewska – to aktorka znana między innymi z produkcji filmowych jak „Pułapka” oraz „Rojst”. Celebrytka niedawno wzięła udział w promocji marki bielizny przeznaczonej dla kobiet korzystających ze stomii.

     Wyświetl ten post na Instagramie.           

Post udostępniony przez Marianna Gierszewska ? (@mariankagierszewska)

Drugą sławną osobą ze stomią w Polsce jest modelka Paulina Kaszuba. Od 9. roku życia zmaga się z chorobą Leśniowskiego-Crohna i od 17 lat korzysta z ileostomii. Nie przeszkadza jej to w realizacji swoich obowiązków zawodowych oraz pasji, jaką jest podróżowanie. Paulina została ambasadorką kampanii „STOMAlife. Odkryj stomię” i wzięła także udział w promującej ją sesji zdjęciowej.

Ze stomii korzystał także znany aktor i kabareciarz Jan Kobuszewski, który chorował na raka jelita grubego. Żartobliwie mawiał: „Ze stomią żyje mi się dobrze. Tylko jedzenie wychodzi mi bokiem”.

     Wyświetl ten post na Instagramie.           

Post udostępniony przez Justyna Steczkowska (@justynasteczkowska)

Sławne osoby ze stomią za granicą

Również za granicą żyją sławne osoby ze stomią – to znani politycy, aktorzy, tancerze, których można było zobaczyć na pierwszych stronach gazet.

Stomikiem był Dwight Eisenhower – 34. prezydent Stanów Zjednoczonych, który zmagał się z chorobą Leśniowskiego-Crohna. Już 5 dni po wyłonieniu stomii powrócił do swojej pracy.

     Wyświetl ten post na Instagramie.           

Post udostępniony przez US Presidential History?? (@dailypresidents)

Kolejną znaną osobą korzystającą ze stomii był Fred Astaire – popularny aktor, śpiewak i tancerz.

     Wyświetl ten post na Instagramie.           

Post udostępniony przez medici.tv (@medici.tv)

Pojawiają się również plotki na temat stomii królowej Elżbiety II, u której w przeszłości został zdiagnozowany rak jelita grubego. Brytyjska rodzina królewska nie potwierdziła jednak nigdy tych doniesień.

Co ciekawe, ze stomii miał korzystać także Napoleon Bonaparte. Jako że w jego czasach nie istniały jeszcze nowoczesne wyroby dla stomików, jako worek stomijny używano pęcherza kozy.

Produkty powiązane

Loading...