darmowa dostawa | szybka realizacja | bezpłatna pomoc

Uwaga! Z uwagi na prace serwisowe, mogą wystąpić problemy z wyliczeniem refundacji. W razie problemów zachęcamy do składania zamówień telefonicznych. Za utrudnienia przepraszamy. Robimy wszystko, aby udoskonalić proces realizacji zleceń NFZ.

nfz

Realizacja zleceń za marzec możliwa tylko do 31.03.2021, 23:59

info@ortomedico.pl

Dieta przy nietrzymaniu moczu. Co warto pić i jeść?

Portrait of family eating festive dinner at home

Zbilansowana dieta ma bardzo duże znaczenie dla zdrowia. Czy jednak wpływa ona na problem nietrzymania moczu? Wyjaśniamy kluczowe kwestie!

Czy dieta wpływa na nietrzymanie moczu?

Mimowolne popuszczanie moczu to kłopotliwa przypadłość. Jak sobie radzić z nietrzymaniem moczu, czyli inkontynencją?

W zależności od rodzaju i stopnia nietrzymania moczu stosowane są różne sposoby, między innymi leki, ćwiczenia mięśni dna miednicy – Kegla, wyroby chłonne jak wkładki urologiczne czy majtki chłonne oraz zabiegi.

Czy określone posiłki oraz napoje mogą mieć wpływ na inkontynencję? Nietrzymanie moczu a dieta są ze sobą powiązane, dlatego stosując odpowiednie produkty, można zredukować objawy tej dolegliwości.

Popuszczanie moczu często nasila się przy nadmiernym ciśnieniu w jamie brzusznej. Dochodzi do niego między innymi przy zaparciach. Problemy z wypróżnieniem podnoszą to ciśnienie i mogą osłabiać mięśnie dna miednicy. Wobec tego dieta przy nietrzymaniu moczu powinna przede wszystkim być lekkostrawna, bogata w błonnik pokarmowy oraz w płyny.

Jednocześnie powinna eliminować produkty nasilające inkontynencję, które mogą podrażniać układ moczowy i zagęszczać nadmiernie mocz.

Warto też pamiętać o tym, że osoby z nadwagą i otyłością w wyższym stopniu są narażone na popuszczanie moczu. Wobec tego dieta pomagająca w redukcji masy ciała również ma niebagatelne znaczenie, by zmniejszyć odczuwane objawy.

Jak skomponować dietę dla osoby z nietrzymaniem moczu?

Przy komponowaniu diety dla osoby z nietrzymaniem moczu warto pamiętać o tym, by znalazły się w niej:

Produkty z błonnikiem
Błonnik pokarmowy ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego działania układu pokarmowego. Duża ilość błonnika w diecie wspiera działanie jelit i zmniejsza ryzyko zaparć. Właśnie dlatego jest on korzystny dla osób z problemem inkontynencji.

Najwięcej błonnika zawierają warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste jak chleb razowy, brązowy ryż, kasze, razowy makaron. Przy jedzeniu produktów z błonnikiem należy pamiętać również o dużej ilości płynów, ponieważ właśnie wtedy może on zapewnić najlepsze działanie.

Produkty z witaminą C
Witamina C pozytywnie wpływa na działanie układu moczowego, ponieważ powoduje jego zakwaszenie i dodatkowo zwiększa produkcję kolagenu ważnego dla tkanki łącznej i mięśni.

Osoby z popuszczaniem moczu powinny zatem zadbać o to, aby w ich codziennej diecie znajdowały się produkty z witaminą C. Najwięcej tej witaminy zawierają natka pietruszki, owoce róży, acerola, papryka, żurawina.

W owocach cytrusowych witamina C występuje w mniejszych ilościach. Nie są one jednak zalecane osobom z nietrzymaniem moczu, ponieważ mogą wywoływać podrażnienie układu moczowego.

Duża ilość płynów
Czy ograniczenie picia pomaga w nietrzymaniu moczu? Nie zaleca się redukowania ilości płynów. Osoby, które dotyka inkontynencja, często starają się pić mniej, aby zapobiec wyciekowi moczu. Jednak przez takie postępowanie można osiągnąć całkowicie odwrotny rezultat.

Dochodzi wtedy do nadmiernego zagęszczenia moczu, który powoduje podrażnienia układu moczowego. Niewystarczająca ilość płynów sprzyja też infekcjom układu moczowego, które również nasilają dolegliwości. Dodatkowo picie małej ilości płynów jest niekorzystne dla działania całego organizmu.

Najlepiej pić wodę niegazowaną, słabą herbatę, napary ziołowe, soki – poza cytrusowymi, które mogą podrażniać układ moczowy.

Jakich produktów unikać przy nietrzymaniu moczu?

Osoby z nietrzymaniem moczu powinny unikać w swojej diecie określonych napojów i pokarmów, które mogą sprzyjać nasilaniu dolegliwości.

Najlepiej wyeliminować z diety potrawy ostre, tłuste, mocno przetworzone jak fast-foody, słodycze, które są również niezdrowe dla organizmu.

Również należy unikać napojów gazowanych, energetycznych, soków cytrusowych, głównie z grejpfruta, kawy i mocnej herbaty, które mogą podrażniać drogi moczowe.

Dodatkowo powinno się wyeliminować alkohol, ponieważ sprzyja on nieprawidłowemu przekazywaniu impulsów nerwowych między mózgiem a układem moczowym. W rezultacie po wypiciu alkoholu u wielu osób nasila się nietrzymanie moczu.

Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika z lekarzem. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Telefoniczna realizacja zlecenia NFZ