Fraud Blocker
Kręgosłup a oddawanie moczu – co je łączy?

Ciało człowieka to złożony i wzajemnie powiązany system, w którym jeden narząd lub układ mogą wpływać na funkcjonowanie innych. Ta zależność widoczna jest również w związku między zdrowiem kręgosłupa a funkcjonowaniem układu moczowego. Zobacz, jak kręgosłup może wpływać na oddawanie moczu, a układ moczowy na dolegliwości ze strony pleców!

Jaka jest rola kręgosłupa w pracy układu moczowego?

Czy ból kręgosłupa lędźwiowego i częste oddawanie moczu są ze sobą powiązane? Czy osoby ze zwyrodnieniem kręgosłupa mogą mieć problemy z mikcją? Tak, w określonych przypadkach jest to możliwe. Dlaczego?

Kręgosłup odgrywa kluczową rolę w ochronie rdzenia kręgowego, który jest ważną częścią centralnego układu nerwowego. Rdzeń kręgowy umożliwia komunikację między mózgiem a nerwami obwodowymi, które rozchodzą się po ciele człowieka oraz są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania narządów i układów w całym organizmie, w tym także w układu moczowego.

Kontrola oddawania moczu polega na interakcji między mózgiem, rdzeniem kręgowym i nerwami obwodowymi prowadzącymi do pęcherza moczowego. Odruch mikcji, odpowiedzialny za inicjowanie i kontrolowanie skurczu i rozkurczu pęcherza, jest regulowany przez sygnały nerwowe przemieszczające się przez rdzeń kręgowy. W rezultacie zakłócenia w tej komunikacji, często związane z urazami lub chorobami kręgosłupa, mogą wpływać na pracę układu moczowego.

Jakie dolegliwości kręgosłupa mogą powodować objawy ze strony układu moczowego?

Zaburzenia pracy układu moczowego mogą towarzyszyć różnym dolegliwościom kręgosłupa. Najczęściej przyczyny to:

Zwężenie kanału kręgosłupa
Zwężenie kanału kręgowego, czyli stenoza, może powodować podrażnienia oraz nacisk na rdzeń kręgowy, co może zakłócać sygnały nerwowe, prowadząc do objawów ze strony układu moczowego, takich jak potrzeba nagłego oddania moczu czy trudności w rozpoczęciu oddawania moczu.

Dyskopatia
Przepuklina dysków – krążków międzykręgowych kręgosłupa, czyli dyskopatia ma miejsce wtedy, gdy część krążka międzykręgowego, określana jako jądro miażdżyste, zaczyna uciskać nerwy w kręgosłupie. W zależności od obszaru, w którym pojawia się dyskopatia, może mieć miejsce ucisk kręgosłupa na pęcherz moczowy, co prowadzi do zaburzeń kontroli mikcji. Często zdarza się, że chorzy biorą dyskopatię w odcinku lędźwiowym za choroby nerek, ale tak naprawdę dolegliwości te wywołane są przez kręgosłup.

Zwyrodnienie kręgosłupa
Widoczne jest również powiązanie na płaszczyźnie zwyrodnienie kręgosłupa a oddawanie moczu. Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, takie jak te obserwowane w chorobie zwyrodnieniowej dysków, mogą skutkować w problemach z pracą nerwów. Powstałe zaburzenia neurologiczne mogą objawiać się trudnościami z oddawaniem moczu.

Urazy rdzenia kręgowego
Urazy kręgosłupa oraz rdzenia kręgowego mogą w dużym stopniu wpływać na czynność układu moczowego. Przykładowo urazy w wyższej części rdzenia kręgowego mogą skutkować pęcherzem neurogennym, który prowadzi do nietrzymania moczu, a niekiedy nawet całkowitego zatrzymania moczu.

Jakie dolegliwości układu moczowego mogą powodować bóle pleców?

Także bóle pleców mogą być jednym z objawów chorób narządów moczowych. Najczęściej dotyczy to poniższych dolegliwości:

Zapalenie pęcherza moczowego
Warto też wskazać, że dolegliwości bólowe pleców mogą być spowodowane schorzeniami układu moczowego, na przykład zapaleniem pęcherza moczowego. Ból promieniuje wtedy w kierunku dolnego odcinka pleców.

Dolegliwości nerek
Bardzo często ból w dolnej części pleców kojarzony jest z bólem nerek, na przykład kolką nerkową czy zapaleniem nerek. Warto jednak wskazać, że gdy dochodzi do schorzeń nerek, ból najczęściej odczuwany jest w górnej oraz w środkowej części pleców, zwykle po jednej stronie i głębiej, pod żebrami.

choroby nerek, ale tak naprawdę dolegliwości te wywołane są przez kręgosłup.

Produkty powiązane

ABENA Slip Premium 2...
Refundacja NFZ

ABENA Slip Premium 2 pieluchomajtki dla dorosłych na rzepy

60,24 zł

2.51zł / 1 szt.

Dostępność:

Wysyłka w 48h
Dailee Slip Premium Maxi...
Refundacja NFZ

Dailee Slip Premium Maxi pieluchy dla dorosłych na noc

91,80 zł

3.06zł / 1 szt.

Dostępność:

Wysyłka w 48h
iD Slip Super...
Refundacja NFZ

iD Slip Super pieluchomajtki dla seniora rzepy

36,96 zł

2.64zł / 1 szt.

Dostępność:

Wysyłka w 48h
MoliCare Premium Elastic 8K...
Refundacja NFZ

MoliCare Premium Elastic 8K pieluchomajtki dla seniora

87,10 zł

3.35zł / 1 szt.

Dostępność:

Wysyłka w 72h
MoliCare Premium Slip Extra...
Refundacja NFZ

MoliCare Premium Slip Extra Plus pieluchy dla dorosłych na rzepy

86,70 zł

2.89zł / 1 szt.

Dostępność:

Wysyłka w 72h

Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika ze specjalistą. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować ze specjalistą. W artykule mogły zostać wymienione produkty medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją i etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż wyroby medyczne, o których możemy wspominać mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Artykuł ma wyłącznie cel informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Loading...