Stomia u niemowlaka: przyczyny, rodzaje, zabieg

Większość stomii wyłanianych u pacjentów niepełnoletnich dotyczy noworodków. Najczęściej ma ona wtedy charakter czasowy i zamykana jest po wyleczeniu dolegliwości będącej przyczyną jej stworzenia.

Stomia to chirurgiczne wyłonienie elementu jelita z jamy brzusznej. Wówczas podczas wypróżniania stosowane są specjalne worki stomijne.

Stomia może być wyłoniona:
- z jelita cienkiego – ileostomia
- z jelita grubego – kolostomia
- z dróg moczowych – urostomia

Przyczyny wyłonienia stomii u noworodka

Najczęściej stomia dla niemowlaka wyłaniania jest na skutek wykrytych u małego pacjenta wad wrodzonych i chorób układu pokarmowego.

Stomia u noworodka – przyczyny:
- wrodzone zrośnięcie odbytu
- niedrożność jelit u noworodka
- choroby nowotworowe układu pokarmowego
- połączenie końcowego odcinka przewodu pokarmowego z dolną częścią dróg moczowych – kloaka
- choroba Hirschsprunga – niedorozwój lub brak zwojów nerwowych przewodu pokarmowego
- martwiejące zapalenie jelit z przedziurawieniem – perforacją
- inne zmiany zapalne jelit

U niemowląt – dzieci powyżej 28. dnia życia – wyłonienie stomii może być konieczne na skutek wykrycia schorzeń przewodu pokarmowego. Zaliczają się do nich głównie choroba Leśniowskiego-Crohna, nieswoiste zapalenia jelit, nowotwory, nabyta niedrożność przewodu pokarmowego oraz urazy.

Stomia u niemowlęcia – tymczasowa i stała

W większości przypadków stomia dla niemowlaka jest tymczasowa. Oznacza to, że po wyleczeniu przyczyny choroby dochodzi do jej zamknięcia oraz do odtworzenia ciągłości przewodu pokarmowego. Stomia czasowa najczęściej zamykana jest po 1-3 miesiącach od jej wykonania.

Stała stomia u niemowląt jest wyłaniania dość rzadko. Konieczność wykonania takiej stomii najczęściej dotyczy pacjentów ze schorzeniami nowotworowymi.

Przebieg zabiegu wykonania stomii

Zabieg wyłonienia stomii u niemowlęcia polega na wykonaniu otworu (przetoki) w jamie brzusznej oraz uzewnętrznieniu elementu jelita. Pozostała część jelita pozostaje ślepo zaszyta (stomia jednolufowa) lub może być połączona z odbytem (stomia dwulufowa – boczna).

Zabiegi przeprowadzane są w znieczuleniu ogólnym, dlatego nie powodują dolegliwości bólowych u pacjentów.

Po zabiegu wyłonienia stomii u noworodka

Po zabiegu konieczne jest stosowanie worków stomijnych oraz innych artykułów przeznaczonych do pielęgnacji stomii.

U najmłodszych pacjentów stosuje się specjalne worki stomijne dziecięce. Wyróżniają się specjalnym kształtem oraz dopasowaniem do anatomii dzieci, a także nie przeszkadzają w codziennej aktywności. Wyroby stomijne dla dzieci podlegają refundacji.

Skóra wokół stomii wymaga odpowiedniej pielęgnacji, ponieważ narażona jest na podrażnienia na skutek działania enzymów trawiennych. Stosuje się wtedy odpowiednie kosmetyki oraz preparaty medyczne, które zapobiegają powstawaniu powikłań.

Należy również rozpocząć odpowiednią dietę, która będzie wspierała prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego u dziecka.

Dokładne informacje dotyczące postępowania po zabiegu wyłonienia stomii u noworodka można uzyskać od pracowników medycznych.

Produkty powiązane

Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika ze specjalistą. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować ze specjalistą. W artykule mogły zostać wymienione produkty medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją i etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż wyroby medyczne, o których możemy wspominać mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Artykuł ma wyłącznie cel informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Loading...